Telefon dla seniora wybiera się po trzech rzeczach, których sklepowy opis zwykle nie podaje: po fizycznej wielkości liter na ekranie, po tym, w jakiej sieci telefon faktycznie pracuje, i po tym, co dokładnie robi przycisk SOS. Przekątna ekranu i cena rozstrzygają najmniej. Poniżej liczby policzone ze specyfikacji piętnastu modeli dwóch producentów i z instrukcji obsługi trzech z nich.
Do porównania wzięliśmy pełne katalogi telefonów dla seniora dwóch polskich producentów: Maxcomu i myPhone. Obaj publikują kompletne tabele parametrów i instrukcje obsługi w PDF, więc każdą liczbę w tym tekście da się sprawdzić u źródła. Senior-telefony sprzedają też Nokia, Panasonic i Kruger&Matz — nie ma ich w tabelach, bo nie udało się pobrać od nich równie pełnych danych, a opisywanie parametrów ze słyszenia byłoby zgadywaniem. Ceny pochodzą ze sklepów producentów, sprawdzone 13-10-2026. Nie testowaliśmy tych telefonów: porównujemy to, co da się sprawdzić w dokumentach, i pokazujemy miejsca, w których dokumenty same sobie przeczą.

Większy ekran nie znaczy większe litery
Opis „telefon dla seniora z dużym wyświetlaczem” mówi o przekątnej. O wielkości liter decyduje jednak coś innego: ile milimetrów ma jeden piksel. Telefon klawiszowy wyświetla czcionkę o stałej wysokości w pikselach, więc im więcej pikseli upchnięto na tej samej przekątnej, tym litery są mniejsze. Rachunek jest prosty: przekątną w milimetrach dzielimy przez przekątną w pikselach.
| Producent | Model | Cena | Przekątna | Rozdzielczość | Piksele na cal | Wiersz tekstu o wysokości 16 px |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Maxcom | Comfort MM428 L | 109 zł | 1,8″ | 128 × 160 | 114 | 3,57 mm |
| Maxcom | Comfort MM835 4G (klapka) | 259 zł | 3,5″ | 240 × 320 | 114 | 3,56 mm |
| myPhone | Halo Easy | 99 zł | 1,77″ | 128 × 160 | 116 | 3,51 mm |
| Maxcom | Comfort MM39D SE 4G | 210 zł | 2,4″ | 176 × 220 | 117 | 3,46 mm |
| myPhone | Halo C | 149 zł | 2,2″ | 176 × 220 | 128 | 3,17 mm |
| Maxcom | Comfort MM720 SE | 150 zł | 2,2″ | 176 × 220 | 128 | 3,17 mm |
| Maxcom | Comfort MM730 | 169 zł | 2,2″ | 176 × 220 | 128 | 3,17 mm |
| myPhone | Flip LTE (klapka) | 199 zł | 2,8″ | 240 × 320 | 143 | 2,84 mm |
| Maxcom | Comfort MM445 L 4G | 229 zł | 2,8″ | 240 × 320 | 143 | 2,84 mm |
| myPhone | Halo 4 LTE | 249 zł | 3,5″ | 320 × 480 | 165 | 2,47 mm |
| myPhone | Tango 2 LTE (klapka) | 289 zł | 3,5″ | 320 × 480 | 165 | 2,47 mm |
| Maxcom | Comfort MM828 4G (klapka) | 199 zł | 2,4″ | 240 × 320 | 167 | 2,44 mm |
| Maxcom | Comfort MM735 | 299 zł | 2,4″ | 240 × 320 | 167 | 2,44 mm |
| Maxcom | Comfort MM443 4G | 199 zł | 2,31″ | 240 × 320 | 173 | 2,35 mm |
| myPhone | Halo 3 LTE | 199 zł | 2,31″ | 240 × 320 | 173 | 2,35 mm |
Kolejność w tabeli nie ma nic wspólnego z kolejnością cen, i to działa tak samo u obu producentów. Najtańszy telefon w całym zestawieniu, myPhone Halo Easy za 99 zł z ekranem 1,77 cala, pokazuje wiersz tekstu o 42% wyższy niż myPhone Halo 4 LTE za 249 zł z ekranem 3,5 cala — czyli ten z największym ekranem w całej stawce. U Maxcomu ta sama zależność: MM428 L za 109 zł daje wiersz o 52% wyższy niż MM443 4G za 199 zł.
Litera „L” w nazwie MM445 L 4G sugeruje duży ekran i rzeczywiście ma on 2,8 cala — a mimo to wiersz tekstu jest tam o 18% niższy niż w MM39D SE 4G z ekranem 2,4 cala, bo MM39D ma rozdzielczość 176 × 220, a nie 240 × 320.
Trzy modele dają wiersz powyżej trzech i pół milimetra i dochodzą do tego dwiema różnymi drogami. MM428 L i Halo Easy — małym ekranem o małej rozdzielczości. Maxcom MM835 4G — dużym ekranem 3,5 cala o tej samej rozdzielczości, co modele dwa razy mniejsze. Obie drogi się liczą, ale kosztują co innego: pierwsza mieści mniej tekstu naraz, druga mieści tyle samo przy większej obudowie.
Zastrzeżenie: liczba w ostatniej kolumnie to miara porównawcza. Zakłada tę samą czcionkę o wysokości 16 pikseli w każdym telefonie, bo tego parametru nie podaje żaden producent. Nie mówi więc, jak duże litery zobaczysz, ale mówi, który telefon pokaże je większe od którego — i ta kolejność się nie zmieni.

Co właściwie kupujesz za 99, 199 i 299 złotych
Najdroższy telefon w katalogu Maxcomu jest jednocześnie najstarszy technicznie. Instrukcja obsługi MM735 zawiera jedno zdanie, które rozstrzyga sprawę: „Telefon pracuje w sieci GSM 900/1800”. GSM 900/1800 to sieć 2G i nic poza nią. Tańszy o 100 złotych MM443 4G obsługuje według instrukcji pasma LTE 1/3/7/8/20, ma w menu wybór typu sieci 4G/3G/2G i osobny przełącznik połączeń VoLTE.
| Model | Cena | Sieci wg specyfikacji | VoLTE | Bateria | Czuwanie | Podstawka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| myPhone Halo Easy | 99 zł | 2G 900/1800 | nie | 1000 mAh | 250 h | nie |
| Maxcom MM428 L | 109 zł | 2G 900/1800 | nie | 800 mAh | — | nie |
| myPhone Halo C | 149 zł | 2G 900/1800 | nie | 1900 mAh | 500 h | tak |
| Maxcom MM720 SE | 150 zł | 2G 900/1800 | nie | 800 mAh | — | tak |
| Maxcom MM730 | 169 zł | 2G 900/1800 | nie | 800 mAh | — | nie |
| Maxcom MM443 4G | 199 zł | 2G + 3G + LTE | tak | 1700 mAh | — | tak |
| myPhone Halo 3 LTE | 199 zł | 2G + 3G + LTE | tak | 1400 mAh | 336 h | tak |
| Maxcom MM828 4G | 199 zł | 2G + 3G + LTE | — | 1200 mAh | — | nie |
| myPhone Flip LTE | 199 zł | 2G + 3G + LTE | tak | 1000 mAh | 250 h | nie |
| Maxcom MM39D SE 4G | 210 zł | 2G + 3G + LTE | — | 1000 mAh | — | tak |
| Maxcom MM445 L 4G | 229 zł | 2G + 3G + LTE | — | 1700 mAh | — | tak |
| myPhone Halo 4 LTE | 249 zł | 2G + 3G + LTE | tak | 2500 mAh | 384 h | nie |
| Maxcom MM835 4G | 259 zł | 2G + 3G + LTE | — | 1400 mAh | — | nie |
| myPhone Tango 2 LTE | 289 zł | 2G + 3G + LTE | tak | 1700 mAh | 384 h | tak |
| Maxcom MM735 | 299 zł | 2G 900/1800 | nie | 1400 mAh | — | tak + bransoletka |
Dwie kolumny wymagają komentarza. Czuwanie podaje tylko myPhone — Maxcom tej liczby nie publikuje, stąd kreski. Warto po nią sięgnąć, bo nie wynika wprost z pojemności baterii: Halo C z baterią 1900 mAh wytrzymuje według producenta 500 godzin czuwania, a Halo 4 LTE z baterią o 600 mAh większą — 384 godziny, bo radio LTE zjada więcej prądu niż samo 2G. VoLTE deklaruje w tabeli parametrów tylko myPhone; u Maxcomu znaleźliśmy to potwierdzone w instrukcji MM443, a przy pozostałych modelach 4G zostawiliśmy kreskę zamiast domysłu.
Różnica ceny MM735 nie idzie na radio, a na wyposażenie: w zestawie jest bransoletka SOS FW735, która po sparowaniu z telefonem inicjuje połączenie alarmowe bez sięgania po aparat. Jeśli bransoletka jest tym, czego szukasz, cena ma uzasadnienie. Jeśli nie — za 199 złotych dostajesz telefon z nowszym radiem i baterią o 300 mAh większą.
Telefon pracujący wyłącznie w 2G działa dziś normalnie, bo sieć 2G w Polsce jest włączona. Warto jednak wiedzieć, co się kupuje: 2G to najstarsza z działających warstw sieci komórkowej i urządzenie bez LTE nie ma żadnej drogi odwrotu, gdy operator zmieni plany. Urządzenie z LTE i VoLTE ma wtedy połączenia głosowe przez LTE.
Dwa telefony po 199 złotych obok siebie
Najciekawsze jest miejsce, w którym oferty obu producentów się stykają. Maxcom MM443 4G i myPhone Halo 3 LTE kosztują tyle samo i mają identyczny ekran — co do przekątnej i co do rozdzielczości.
| Parametr | Maxcom Comfort MM443 4G | myPhone Halo 3 LTE |
|---|---|---|
| Cena | 199 zł | 199 zł |
| Ekran | 2,31″, 240 × 320 | 2,31″, 240 × 320 |
| Wiersz 16 px | 2,35 mm | 2,35 mm |
| Bateria | 1700 mAh | 1400 mAh |
| Czuwanie wg producenta | nie podano | 336 h |
| VoLTE | tak (instrukcja) | tak (specyfikacja) |
| Podstawka ładująca | tak | tak |
| Pamięć na kontakty | nie podano | 300 pozycji |
Różnica sprowadza się do 300 mAh na korzyść Maxcomu i do tego, że myPhone podaje więcej liczb — w tym czas czuwania i pojemność książki telefonicznej. Jeśli ktoś kupuje telefon dla osoby, która ma zapisanych dwieście numerów, ta druga liczba przestaje być drobiazgiem.
Przycisk SOS robi coś innego, niż sugeruje opis w sklepie
Opis MM443 w sklepie producenta mówi, że przycisk SOS „pozwala wysłać powiadomienie do wcześniej zdefiniowanych numerów alarmowych z informacją o lokalizacji użytkownika”. Instrukcja obsługi tego samego modelu nie wspomina o lokalizacji ani o GPS ani razu. Specyfikacje myPhone wyjaśniają dlaczego: w pozycji „moduł GPS” każdy z sześciu modeli ma wpisane „nie”. Maxcom tej pozycji w swoich tabelach w ogóle nie wymienia. Telefon bez odbiornika GPS nie ma czego wysłać.
Instrukcja opisuje natomiast dokładnie, co się dzieje po przytrzymaniu przycisku:
- telefon wykonuje połączenia na numery wpisane w sekcji kontakty ICE;
- jeśli żaden kontakt ICE nie został wpisany, połączenie idzie na numer 112;
- opcjonalnie wychodzi SMS o stałej treści — domyślnie „SMS alarmowy! Zadzwoń do mnie” — którą można zmienić w menu, ale która nie zawiera żadnych danych o położeniu;
- telefon może dodatkowo włączyć alarm dźwiękowy.
Z tego wynikają dwie rzeczy praktyczne. Pierwsza: telefon z nieskonfigurowanym przyciskiem SOS to telefon, który po przypadkowym naciśnięciu dzwoni na numer alarmowy. Konfiguracja kontaktów ICE nie jest opcją dla zaawansowanych, jest warunkiem, żeby funkcja miała sens.
Druga to ostrzeżenie, które producent umieścił w instrukcji, a którego nie ma w żadnym opisie sklepowym: „Wybrane kontakty alarmowe powinny mieć wyłączoną pocztę głosową, gdyż nagranie wiadomości głosowej na pocztę głosową jest traktowane jako odebranie połączenia”. Procedura SOS obdzwania kontakty po kolei, dopóki ktoś nie odbierze. Poczta głosowa córki czy sąsiada zatrzymuje tę procedurę na pierwszym numerze — telefon uznaje, że pomoc została wezwana.

Klawiszowy, z klapką czy dotykowy
Rozstrzyga sprawność rąk i doświadczenie, nie wiek. Klawiatura fizyczna daje opór i słyszalne kliknięcie, czyli informację zwrotną, której ekran dotykowy nie ma. Ekran dotykowy wymaga za to precyzyjnego trafiania i reaguje inaczej na suchą albo spracowaną skórę. Jeśli ktoś przez trzydzieści lat wybierał numer palcem na klawiaturze, przejście na szkło jest zmianą nawyku, nie uproszczeniem.
Klapka ma dwie zalety mierzalne w specyfikacji: rozłożenie telefonu kończy rozmowę samym ruchem, a zamknięcie chroni klawiaturę przed przypadkowym naciśnięciem w kieszeni. Ma też konsekwencję widoczną w tabelach wyżej — przy klapce producent montuje większy ekran, co przy zachowanej rozdzielczości daje duże litery (Maxcom MM835 4G: 3,56 mm wiersza). Nie jest to jednak reguła: myPhone Tango 2 LTE ma ekran tej samej wielkości, ale rozdzielczość 320 × 480, więc wiersz spada do 2,47 mm. Spośród czterech klapek w zestawieniu podstawkę ładującą ma tylko myPhone Tango 2 LTE; MM828 4G i Flip LTE jej nie mają, a przy MM835 4G producent tej pozycji nie wypełnia. A to właśnie podstawka zamienia ładowanie w odruch „odłóż telefon na miejsce” zamiast szukania małej wtyczki.
Czego w specyfikacji nie ma, a trzeba sprawdzić w sklepie
Trzy parametry, które decydują o codziennym używaniu, nie występują w żadnej z piętnastu specyfikacji, jakie przejrzeliśmy:
- Zgodność z aparatem słuchowym (oznaczenie HAC, w skali M1–M4 i T1–T4). Bez niej rozmowa przy włączonym aparacie potrafi skończyć się piskiem sprzężenia. Producent podaje to oznaczenie na opakowaniu lub w deklaracji zgodności — warto o nie zapytać, zanim telefon trafi do koszyka.
- Głośność głośnika w decybelach. Opisy mówią „donośny dźwięk” i „wzmocniony głośnik”, co nie jest liczbą i nie da się tego porównać między modelami ani między producentami.
- Siła potrzebna do naciśnięcia klawisza. Jedyny sposób sprawdzenia to wzięcie telefonu do ręki w sklepie — najlepiej przez osobę, która będzie z niego korzystać.
Najczęstsze pytania
Jaki telefon dla seniora na początek, jeśli ktoś nigdy nie miał komórki?
Klawiszowy, z podstawką ładującą i możliwie dużym wierszem tekstu. Najbliżej tego kompletu są myPhone Halo C (149 zł, 3,17 mm wiersza, podstawka, bateria 1900 mAh i 500 godzin czuwania, ale tylko 2G) oraz Maxcom MM39D SE 4G (210 zł, 3,46 mm, podstawka, LTE). Najtańsze wejście to Halo Easy za 99 zł z największymi literami w stawce, ale bez podstawki i bez LTE.
Czy telefon tylko 2G ma jeszcze sens?
Do dzwonienia i SMS-ów działa, bo sieć 2G jest w Polsce włączona. Warto jednak wiedzieć, że w obu katalogach różnica ceny między modelem 2G a modelem z LTE potrafi wynosić 30 złotych — a bywa i ujemna, bo Maxcom MM735 bez LTE kosztuje 299 zł, czyli o 100 zł więcej niż MM443 4G.
Czy duży ekran oznacza duże litery?
Nie. Litery zależą od stosunku przekątnej do rozdzielczości. Ekran 3,5 cala o rozdzielczości 320 × 480 pokazuje wiersz o 22% niższy niż ekran 2,2 cala o rozdzielczości 176 × 220.
Czy telefon dla seniora ma GPS?
W specyfikacjach myPhone pozycja „moduł GPS” ma wartość „nie” przy każdym z sześciu modeli; Maxcom tej pozycji nie podaje, a instrukcja MM443 nie wymienia GPS ani razu. Jeśli zależy ci na lokalizacji w razie wypadku, potrzebujesz smartfona albo osobnej opaski lub lokalizatora.
Co się stanie, jeśli nie ustawię kontaktów w telefonie z przyciskiem SOS?
Według instrukcji MM443 przycisk zadzwoni wtedy na numer 112. Przy przypadkowym naciśnięciu w kieszeni oznacza to połączenie z numerem alarmowym, które trzeba przerwać czerwoną słuchawką.
Czy SMS alarmowy wysyła lokalizację?
W MM443 nie. Instrukcja opisuje SMS o stałej treści, domyślnie „SMS alarmowy! Zadzwoń do mnie”, i nie wymienia lokalizacji ani GPS. Jeśli przesyłanie położenia jest dla ciebie warunkiem, sprawdź to w instrukcji konkretnego modelu, nie w opisie w sklepie.
Gdy telefon już jest kupiony, drugą połową sprawy są ustawienia: te same litery da się powiększyć na trzy różne sposoby, a każdy nadaje się do czego innego — wyjaśniamy to w poradniku lupa w telefonie.
Opis sklepowy pomijający parametr, z którego wynika najważniejsza liczba, to nie przypadłość samych telefonów. Przy szkłach powiększających działa dokładnie tak samo — pokazujemy to na danych dwóch producentów w tekście o lupie do czytania.
Jeśli wybór pada na telefon dotykowy z internetem, sprawdź osobno dwie rzeczy, których nie ma w karcie produktu: czy system ma tryb uproszczony i jak często ten model dostaje łatki bezpieczeństwa — rozkładamy je na części w tekście o smartfonie dla seniora.
Jeśli telefon ma stać na komodzie, a nie być noszony przy sobie, wybór rozstrzyga się inaczej — rozpisaliśmy go osobno w tekście o tym, czym różnią się trzy klasy telefonów stacjonarnych dla seniora: przewodowa, bezprzewodowa DECT i biurkowa na kartę SIM.
Jeśli po tej lekturze zostaje pytanie o samą lokalizację, osobne urządzenie rozkłada się na dwie klasy, które w sklepach stoją pod jedną nazwą — rozbieramy je w tekście o tym, co znaczy lokalizator GPS „bez karty SIM” i „bez abonamentu”.
Telefon przyda się też przy sprawach urzędowych: kody autoryzujące podpis zaufany przychodzą SMS-em, więc wystarczy do tego zwykły aparat bez internetu — o terminach i ścieżkach piszemy w tekście jak przedłużyć profil zaufany.
Telefon z klawiszami nie ma map, ale odbierze SMS-a z krótkim kodem miejsca — pokazujemy to w tekście o tym, jak wysłać pinezkę.
Jeśli wybór zawęził się już do obudowy składanej, różnice między konkretnymi modelami — ekran zewnętrzny, obsługa 4G, baza ładująca — zestawiliśmy osobno w tekście o tym, czym różni się sześć telefonów z klapką dla seniora.
Część problemów z czytelnością rozwiązuje się bez zmiany telefonu: rozmiar liter da się zwiększyć w każdym systemie, a jak to zrobić, opisujemy w tekście o tym, jak zmienić czcionkę w telefonie.
Tablet nie zastąpi telefonu, ale bywa jego uzupełnieniem — ile naprawdę widać na ekranie 8,7 i 11 cala i ile taki sprzęt waży w dłoni, pokazujemy w poradniku o tablecie dla seniora.
Źródła
- Specyfikacje techniczne i ceny dziewięciu modeli Maxcom Comfort — maxcom.pl, telefony dla seniorów (sprawdzone 13-10-2026).
- Specyfikacje techniczne i ceny sześciu modeli myPhone — myphone.pl, telefony dla seniorów (sprawdzone 13-10-2026).
- Instrukcja obsługi Maxcom Comfort MM443 (PDF, 2024) — rozdz. 14.5 SOS, kontakty ICE, SMS SOS; ustawienia sieci i VoLTE.
- Instrukcja obsługi Maxcom Comfort MM735 (PDF, 2021) — zakres pracy sieci, bransoletka SOS FW735.
- Wielkość wiersza tekstu, liczba pikseli na cal i rysunek ekranów w skali: obliczenia własne z przekątnej i rozdzielczości podanych w specyfikacjach.
- Zdjęcia telefonów: Beamish4 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0 — Maxcom MM720, myPhone Halo Easy.


